11 december 2025 om 11:07
2 minuten lezen

Zeeuwse zorgorganisatie Viazorg wankelt, maar projecten blijven overeind

Door: Nationale Zorggids / Fleur Zomer

De Zeeuwse werkgeversorganisatie voor zorg en welzijn kampt met forse financiële problemen. Dit jaar wordt een verlies van bijna 800.000 euro genoteerd en ook de begroting voor volgend jaar is niet sluitend. In een brief aan aangesloten partijen kondigde de directie eerder aan dat de organisatie per 31 december zou ophouden te bestaan. Het toezichthoudend orgaan zou dit besluit bekrachtigen, maar dat blijkt vooralsnog niet nodig. Dit meldt Omroep Zeeland.

Ondanks de sombere boodschap is er nieuwe hoop ontstaan. Zorgbesturen en deelnemende partijen hebben zich de afgelopen dagen verenigd om te voorkomen dat de organisatie verdwijnt. Volgens de bestuurder voelt de organisatie zich gesteund door de gezamenlijke inzet van de zorgsector.

Projecten moeten doorgaan

De prioriteit ligt bij het voortzetten van lopende projecten die de Zeeuwse zorg ondersteunen. Daarbij gaat het onder meer om initiatieven die de arbeidsmarkt moeten versterken en processen in de zorg eenvoudiger maken. Samen met aangesloten partijen worden verschillende scenario’s voor de toekomst verkend. Hoe die precies vorm krijgen, is nog onderwerp van overleg.

De organisatie telt twintig vaste medewerkers en werkt daarnaast met professionals uit diverse zorginstellingen aan gezamenlijke projecten. Voorlopig kunnen zij hun werkzaamheden voortzetten.

Achtergrond van Viazorg

De stichting werd in 2005 opgericht om instroom, doorstroom en behoud van personeel in de zorg- en welzijnssector te bevorderen. Vrijwel alle Zeeuwse zorgorganisaties zijn aangesloten, evenals regionale opleidingsinstituten. Viazorg maakte zich de afgelopen jaren vooral sterk als arbeidsmarktmonitor en waarschuwde al vroeg voor het grote tekort aan zorgpersoneel in Zeeland.

Dat tekort is inmiddels nijpend: in 2030 dreigt de provincie 7.500 zorgmedewerkers te missen. Om hierop in te spelen organiseert de organisatie banenmarkten, symposia en projecten zoals de innovatiebus, die zorgtechnologie onder de aandacht brengt bij instellingen.

Subsidies onder druk

De organisatie draait grotendeels op subsidies, waaronder de landelijke regeling Regioplus. Die bijdrage wordt komend jaar gehalveerd en ook andere subsidiestromen lopen af. Volgens de directie betekent dit dat er gezocht moet worden naar nieuwe financieringsbronnen of dat er besparingen nodig zijn.

Onzekere toekomst

Na eerdere verliezen in 2024 en 2025 is ook de begroting voor 2026 niet sluitend. De directie benadrukt dat de brief waarin het einde van de organisatie werd aangekondigd juist heeft geleid tot samenwerking tussen zorgpartijen. Hoe de toekomst er precies uitziet, blijft onzeker. De komende weken staan in het teken van intensief overleg, waarbij eind januari meer duidelijkheid wordt verwacht.

Relevante artikelen

Alles van zorgpersoneel
    • Zorgpersoneel

    Financiële problemen en onrust op de werkvloer bij Noord-Nederlandse ggz-aanbieder

    23 december 2025 om 12:44
    • Zorgpersoneel

    Jeugdhulpaanbieder Jarabee lost financiële problemen op na twee zware jaren

    31 oktober 2025 om 15:29

Aankomende evenementen

09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht
03 Apr
Plukdag 2026
  • Noord-Brabant
13 Apr
Zorg & ict in de Jaarbeurs Utrecht
  • Utrecht