8 september 2025 om 09:21
< 1 min lezen

Zorgpersoneel werkt nóg harder sinds vertrek zzp’ers, zeggen onderzoekers

Door: ANP

Medewerkers in de zorg hebben het extra druk gekregen doordat de overheid strenger optreedt tegen schijnzelfstandigheid. Ze moeten met minder mensen het werk doen. “De toch al lange wachttijden voor patiënten dreigen daardoor nog langer te worden”, waarschuwen onderzoekers van ING Research.

Net als in andere sectoren mogen zorgmedewerkers alleen nog als zzp’er werken wanneer ze volledig zelfstandig zijn. Als dat niet zo is, moeten ze in dienst worden genomen. Volgens ING Research hebben de vertrokken zzp’ers een gat achtergelaten dat “tot nu toe slechts deels is opgevuld door ander flexibel of vast personeel”. De overgebleven medewerkers vangen dat op “door meer zorg in minder uren te verlenen”.

Thuiszorg

De ING-onderzoekers becijferen dat bijna een op de tien zorgmedewerkers vorig jaar een zzp’er was. Dat is twee keer zoveel als tien jaar geleden. Sinds vorig jaar daalt het aantal zelfstandige medewerkers in de zorg echter, met name in de thuiszorg. Ongeveer 10.000 zorg-zzp’ers zouden de sector helemaal willen verlaten.

Om daarmee om te gaan, maken zorginstellingen vaker gebruik van technologie. Patiënten worden vaker thuis op afstand in de gaten gehouden, zodat ze minder vaak naar een arts hoeven te gaan. Mantelzorgers helpen bovendien om de zorgmedewerkers te ontlasten.

Relevante artikelen

Alles van zorgpersoneel
    • Zorgpersoneel

    Grote uitstroom zzp’ers blijft uit, maar wel iets minder zelfstandigen in de zorg

    Vandaag om 13:51
    • Zorgpersoneel

    Vakbonden overwegen acties na ‘slecht eindbod’ cao Jeugdzorg

    Gisteren om 11:39

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland