14 november 2025 om 10:10
< 1 min lezen

Geen eigen risico voor alleen minima valt niet bij iedereen even goed

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Zorgverzekeraar Menzis wil in diverse gemeenten experimenteren met het vergoeden van het eigen risico voor minima. Onder meer Groningen, Twente en Arnhem mogen op basis van hun eigen minimaregelingen bepalen wie hiervoor in aanmerking komt. Maar uit onderzoek van Hart van Nederland blijkt meer dan de helft niet achter dit plan te staan. Niet omdat ze het eigen risico willen houden, maar juist omdat ze er in zijn geheel afscheid van willen nemen. Dit melden Hart van Nederland en Menzis.

Niet alleen verzekerden zelf zijn kritisch op het plan, ook experts hebben twijfels. Zou het eigen risico alleen maar complexer worden met de toevoeging van een speciale minimaregeling. Mogelijk gaan mensen zelfs bewust minder verdienen zodat ze gebruik kunnen maken van het Menzis-maatplan. Volledige afschaffing ervan is in de ogen van de experts ook niet de oplossing, omdat zij menen dat het zorggebruik hierdoor toeneemt. Daarnaast gaat de zorgpremie flink stijgen als er helemaal geen eigen risico meer is. Het plan van Menzis zou de schade op dat vlak enigszins beperken.

Aanvullende zorgverzekering voor eigen risico

De zorgverzekeraar wil volgend jaar in enkele gemeenten starten met de vergoeding van het eigen risico voor mensen met een laag inkomen. Menzis pleit voor een speciale aanvullende verzekering die het eigen risico vergoedt. “Als iemand volgens de gemeente recht heeft op deze aanvullende verzekering, moet de zorgverzekeraar waarbij die persoon de basisverzekering heeft afgesloten, de aanvullende verzekering ook aanbieden. Deze aanvullende verzekering kan gratis aangeboden worden; de overheid moet dan achteraf de kosten van de aanvullende verzekering aan de zorgverzekeraar vergoeden”, aldus Menzis. De verzekeraar stelt dat deze oplossing veel goedkoper is dan de halvering van het eigen risico voor iedereen.

Relevante artikelen

Alles van zorgverzekering
    • Zorgverzekering

    Ouderen en mensen met beperking in Wlz vaak dubbel verzekerd voor tandarts en fysio

    Gisteren om 09:28
  • Meerjarige zorgverzekering
    • Zorgverzekering

    Samen op een zorgpolis vaak onvoordeliger dan apart verzekeren

    4 december 2025 om 16:33

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland