7 augustus 2025 om 13:07
< 1 min lezen

Hoogleraar vreest voor forse stijging medicijnprijzen in Nederland door Trump

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Hoogleraar Carin Uyl-de Groot vreest voor een flinke stijging van de medicijnprijzen omdat de Amerikaanse president Donald Trump de prijzen in zijn land juist ruim wil verlagen. Nederland is een klein land met een strenge toelatingsprocedure voor nieuwe geneesmiddelen. Medicijnfabrikanten zijn hierdoor minder geneigd om hun prijs hier te verlagen of beschikbaar te stellen, waarschuwt Uyl-de Groot. Dit meldt de Telegraaf.

Zij vindt aansluiting bij gezondheidseconoom Xander Koolman. Hij gaat ervanuit dat als Trump erin slaag de medicijnprijzen in de Verenigde Staten te verlagen, dat Nederlandse patiënten straks langer op nieuwe middelen moeten wachten. “De Nederlandse overheid past voor medicijnen met een te hoge prijs, dat zien we nu al.” Hier zullen we misschien wel moeten wachten op verlopen patenten zodat er goedkopere alternatieven beschikbaar komen.

Intensievere samenwerking EU

Volgens Uyl-de Groot is het verstandig als Europese landen de samenwerking gaan opzoeken en niet langer afzonderlijke prijsafspraken met farmaceuten maken. “Het is voor Nederland bidden – of duimen voor degenen die niet geloven – dat Trump zich laat omkopen door de farmaceuten zodat hij zijn plannen niet door zal zetten”, voegt Koolman daaraan toe.

Relevante artikelen

Alles van zorgverzekering
    • Ziekenhuizen

    Toezichthouders willen rem op te dure medicijnen die te weinig gezondheidswinst opleveren

    16 oktober 2025 om 09:28
    • Ziekenhuizen

    Dure medicijnen? Niet tegen elke prijs, zeggen burgers

    20 juni 2025 om 09:42

Aankomende evenementen

09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht
29 Mar
Workshop urostoma en kanker
  • Utrecht
03 Apr
Plukdag 2026
  • Noord-Brabant
13 Apr
Zorg & ict in de Jaarbeurs Utrecht
  • Utrecht