Vandaag om 14:08
2 minuten lezen

Zilveren Kruis vordert geld terug van apothekers die zich niet aan preferentiebeleid hielden

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Omdat een groep apothekers in 2023 en 2024 niet altijd het voorkeursmedicijn verstrekte, hebben zij een terugvordering ontvangen van zorgverzekeraar Zilveren Kruis. In sommige gevallen vordert de verzekeraar tienduizenden euro’s terug over deze jaren. Apothekers zijn het er absoluut niet mee eens en vragen zich af of Zilveren Kruis niet weet dat er een geneesmiddelentekort in Nederland is. Dit meldt de Telegraaf.

Een apotheker uit Noord-Holland zegt zich de afgelopen jaren voor 99 procent aan het preferentiebeleid te hebben gehouden. “Je zou zeggen dat de verzekeraar daar heel blij mee is en mij bedankt voor alle inspanningen om me zo goed daaraan te houden.” In plaats daarvan heeft hij een brief ontvangen met een terugbetalingsverzoek van enkele duizenden euro’s. Bij collega’s gaat het soms om nog veel groter bedragen voor het uitgeven van niet-preferente middelen. “Volgens mij zijn ze even vergeten dat wij kampen met enorme tekorten.”

Marge

Verzekeraars werken met een preferentiebeleid waarbij zij voorkeursmiddelen aanwijzen die apothekers mogen verstrekken. Zij moeten zich ook aan deze afspraken houden, maar bij iedere verzekeraar is een marge. Sommigen eisen dat apothekers zich voor 95 procent aan het voorkeursbeleid houden, terwijl anderen 100 procent eisen. En dat is het geval bij Zilveren Kruis. Apothekers stellen echter dat dit met de huidige medicijntekorten simpelweg niet mogelijk is. Nederland kampt met een tekort van 24.000 middelen per dag, blijkt uit onderzoek van wetenschappelijk instituut SIR.

Wanneer zijn er tekorten?

Volgens Zilveren Kruis is er wel degelijk ruimte om af te wijken van preferente middelen, bijvoorbeeld wanneer deze tijdelijk niet leverbaar zijn door tekorten. Maar wanneer is er sprake van een tekort? Daarover verschillen de betrokkenen van mening. Zo laat apotheker Brenda Dorenbos weten dat zij een bepaalde medicijn soms niet kan bestellen, terwijl de verzekeraar dan vindt dat die ergens anders nog wel te verkrijgen is. Dan is er volgens Zilveren Kruis dus geen sprake van een tekort.

Apotheker pleiten hoe dan ook voor een aanpassing van het preferentiebeleid, waarbij verzekeraars meerdere leveranciers aanwijzen om medicijnen te leveren. Dan zijn apothekers ook niet meer afhankelijk van één voorkeursleverancier.

Relevante artikelen

Alles van zorgverzekering
    • Zorgverzekering

    Contractering in veel zorgsectoren minder ver dan in 2024

    Vandaag om 09:21
    • Zorgverzekering

    Groene GGZ verwelkomt zorgverzekeraar a.s.r. als strategisch partner

    Gisteren om 15:27

Aankomende evenementen

21 Dec
Algemene rondleidingen bij OlmenEs
  • Friesland
13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg