14 oktober 2025 om 09:59
< 1 min lezen

Opvallend veel probleemgokkers in Nederland met zelfdodingsgedachten

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Is er een verband tussen gokproblemen en suïcidaliteit? Volgens onderzoekers van het Amsterdam UMC wel. Zo blijkt dat één op de drie probleemgokkers zelfdodingsgedachten heeft. Dit meldt EenVandaag.

Volgens hoofdonderzoeker Ruth van Holst van het Amsterdam UMC zijn de gevolgen van een gokverslaving groot. Mensen vergokken hun huizen, verliezen hun gezinnen en andere familieleden en raken in grote financiële problemen. Doordat anderen hen niet meer vertrouwen, raken ze geïsoleerd. “Hier kunnen dan weer depressies uit voortkomen en dus ook suïcidale gevoelens.” En dat hoeft niet eens over een langdurige periode te ontstaan, de gevoelens kunnen ook plots opduiken, stelt Van Holst. “Bijvoorbeeld na een groot gokverlies.” Gedachten die verslaafden mogelijk eerder niet al te serieus namen, kunnen dan ineens escaleren.

Een van de meest dodelijke verslavingen

Behandelaar Bas Brons bij Solutions Verslavingszorg ziet dagelijks mensen met een gokverslaving en zelfdodingsgedachten. Hij noemt een gokverslaving dan ook een van de meest dodelijke verslavingen. Mensen die problematisch gokken hebben een acht keer hoger suïciderisico dan mensen die ergens anders verslaafd aan zijn. Maar omdat deze groep zich vaak niet als verslaafde ziet, zoeken ze vaak pas veel te laat hulp. “Ze glijden steeds verder af, vaak zonder de pijn direct te voelen.”

Sinds online gokken is toegestaan in Nederland, zijn de problemen verergerd. Vooral jongeren lijken hier de dupe van. Van Holst denkt echter niet dat het zinvol is om de legalisering nog terug te draaien. Wel ziet ze heil in het verbeteren van de zorgplicht hieromtrent én een  betere uitvoering daarvan.

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Amsterdam van dubieuze kroon verstoten en is niet meer hoofdgebruiker cocaïne

    Gisteren om 08:44
    • GGZ

    Finasteride en ernstige psychische klachten: wat weten we tot nu toe?

    4 december 2025 om 08:48

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland