12 november 2025 om 08:38
< 1 min lezen

Met zoveel stappen per dag kun je de ziekte van Alzheimer helpen afremmen, aldus onderzoekers

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Een paar duizend stappen per dag. Dat is genoeg om het begin van de ziekte van Alzheimer met jaren af te remmen. Dit blijkt uit onderzoek van het Mass General Brigham-ziekenhuis in de Verenigde Staten. Matig fysieke activiteit blijkt een vertragende werking te hebben op de ophoping van schadelijke eiwitten, de tau-eiwitten, die alzheimer kunnen veroorzaken. Dit meldt Metro.

Aan het begin van het onderzoek met 300 deelnemers van 50 tot en met 90 jaar oud had niemand symptomen van dementie. Tijdens het onderzoek kregen ze stappentellers en deden ze mee met hersenscans om te zien hoeveel alzheimer-gerelateerde eiwitten er in hun hersenen zaten. Het onderzoek toont aan dat mensen die iedere dag zo’n 3.000 tot 5.000 stappen zetten, gemiddeld drie jaar later cognitieve klachten kregen dan mensen die minder of helemaal niet wandelden. Mensen die nog meer dagelijkse stappen maakten – tot 7.500 – kregen gemiddeld zeven jaar later te maken met cognitieve achteruitgang.

Leefstijl

“Levensstijlfactoren lijken invloed te hebben op de vroegste stadia van alzheimer”, laat hoofdonderzoeker Jasmeer Chhatwal weten. “Dat suggereert dat we het proces kunnen vertragen als we op tijd ingrijpen”, zo luidt de conclusie. Want voldoende beweging vertraagt de ophoping van de tau-eiwitten. De onderzoekers zijn hoopvol dat er in de toekomst mogelijk manieren zijn om alzheimer deels tegen te gaan. Vervolgonderzoek moet uitwijzen wélke vorm van beweging achteruitgang het beste tegengaan en of de duur van een activiteit en de intensiviteit ervan ook van invloed zijn.

Relevante artikelen

Alles van ouderenzorg
    • Ouderenzorg

    Anna Ziekenhuis opent gespecialiseerde afdeling voor ouderen met botbreuken

    Vandaag om 14:40
    • Ouderenzorg

    Ouderen en mensen met beperking in Wlz vaak dubbel verzekerd voor tandarts en fysio

    Vandaag om 09:28

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland