6 juli 2021 om 11:49
2 minuten lezen

Situatie in de jeugdbescherming blijft kwetsbaar

Kinderen die jeugdbescherming nodig hebben, moeten snel geholpen worden. Op veel plekken in Nederland gaat dat beter dan in oktober 2020 en krijgen kinderen met een vaste jeugdbeschermingsmaatregel direct een vaste jeugdbeschermer. Maar dit geldt nog niet overal. Daarnaast lukt het voor een derde van deze kwetsbare kinderen nu nog niet om tijdige hulp te organiseren. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en Inspectie Justitie en Veiligheid (J&V) gaan daar waar het nog niet goed gaat, verscherpt toezicht uitvoeren en indringende gesprekken hebben met betrokken gemeentes en regio’s. Dit meldt IGJ. 

Kinderen met een jeugdbeschermingsmaatregel zijn door de kinderrechter onder toezicht gesteld. Dit gebeurt alleen als de zorgen over een kind of baby groot zijn. Ouders van baby’s die psychiatrische problemen hebben en tijdens ruzies gewelddadig zijn. Minderjarige jongens die zedendelicten plegen en uit huis worden geplaatst. Jongens die als gevolg van verslavingsproblemen van ouders ernstig worden verwaarloosd. Dit zijn situaties waar jeugdbeschermingsmaatregelen direct verandering moeten brengen.

In 2019 en 2020 constateerden de inspecties dat de overheid voldoende haar verantwoordelijkheid neemt om kinderen met een jeugdbeschermingsmaatregel te beschermen. Zij vroegen in oktober vorig jaar om een actiegerichte aanpak van alle betroken partijen in de regio’s om elk kind met een opgelegde maatregel tijdig een vaste jeugdbeschermer, een gedragen koers en passende hulp te bieden.

Oorzaken

Het zware werk en de krapte op de arbeidsmarkt blijven zorgen voor een hoog ziekteverzuim en verloop van jeugdbeschermers. Daarnaast is er, vooral voor kinderen die specialistische hulp nodig hebben, een tekort aan goed hulpaanbod, onder andere door onvoldoende bovenregionale samenwerking. Daarbij zorgen gemeentelijke procedures, zoals verschillende manieren van inkoop van jeugdhulp en aanmeldprocedures ervoor dat passende hulp niet snel kan worden gerealiseerd.

Vier regio’s kunnen niet tijdig passende hulp bieden 

De inspecties spreken het Rijk en alle partijen in de regio’s aan op hun verantwoordelijkheid voor beschikbare hulp die snel kan starten. In de regio’s Friesland en Overijssel is het grotendeels gelukt om de kinderen met een jeugdbeschermingsmaatregel tijdig passende hulp te bieden. De regio’s Gelderland, Groningen & Drenthe, Limburg, Utrecht & Flevoland en Zeeland zijn hier nog niet in geslaagd, maar doen dit op korte termijn waarschijnlijk wel. De regio’s Brabant, Noord-Holland/Amsterdam, Rijnmond en Zuid West is het onvoldoende gelukt om elk kind met een jeugdbeschermingsmaatregel tijdig passende hulp te bieden. Deze regio’s blijven onder verscherpt toezicht.

Door: Nationale Zorggids 

Relevante artikelen

Alles van jeugdzorg
    • Jeugdzorg

    OM in beroep tegen moeder die dochters mishandelde; rechtbank legt 10 maanden op

    5 december 2025 om 12:13
    • Jeugdzorg

    Eigen bijdrage jeugdzorg nog altijd niet van tafel vanwege gebrek aan alternatief

    5 december 2025 om 11:54

Aankomende evenementen

09 Dec
Het Luchtmoment door Sociom
  • Noord-Brabant
10 Dec
Lotgenotencontact voor Mantelzorgers (donderdag) – West Maas en Waal door Sociom
  • Gelderland
11 Dec
Kerstmarkt bij OlmenEs
  • Friesland