PTSS nog steeds geen erkende beroepsziekte bij de brandweer
12 februari 2024 om 14:23
< 1 min lezen

PTSS nog steeds geen erkende beroepsziekte bij de brandweer

Officiële cijfers laten zien dat slechts een tiental brandweermensen met een posttraumatische stressstoornis (PTSS) kampt. Internationaal onderzoek toont echter aan dat het wellicht om 1.500 mensen gaat. De nazorg voor brandweerlieden die door hun werk een trauma oplopen, schiet flink tekort. Dat geven ook de directeuren van de regio’s Rotterdam-Rijnmond en Amsterdam-Amstelland toe. Alleen in Rotterdam-Rijnmond kan de brandweer gebruikmaken van een interne psycholoog. Dit meldt Rijnmond op basis van berichtgeving door Zembla. 

Volgens verschillende brandweermensen die bij Zembla aan het woord kwamen, zijn zij niet goed voorbereid op de ernstige situaties die zij in hun werk tegenkomen. Hiermee doelen zij op suïcides, verdrinkingen en ernstige beknellingen. Van alle hulpdiensten voeren brandweerlieden ook nog eens de meeste reanimaties uit. Zij zijn vaak namelijk als eerste ter plekke. 80 procent van de gereanimeerden komt echter te overlijden. Soms zijn dat baby’s of kleine kinderen. Een brandweerman zegt tegen Zembla: “Wat ik aan dood heb gezien dat kan je brein niet aan.”

PTSS geen erkende beroepsziekte

Geen wonder dat brandweermensen geregeld kampen met PTSS. Helaas is het nog geen erkende beroepsziekte en moeten zij zelf hulp zoeken na een traumatische gebeurtenis. En vallen ze uit? Dan verliezen ze ook nog eens een deel van hun salaris. De brandweertop beloofde 9 jaar geleden onderzoek naar PTSS onder zijn mensen, maar ondertussen is er nog weinig verbeterd aan de ondersteuning aan brandweerlieden. De directeuren van de veiligheidsregio’s Amsterdam-Amstelland en Rotterdam-Rijnmond roepen alle veiligheidsregio’s op om PTSS te erkennen als beroepsziekte.

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Relevante artikelen

Alles van ggz
    • GGZ

    Reinier van Arkel dringt aantal separaties terug met 96 procent

    24 december 2025 om 14:23
    • GGZ

    Financiële problemen en onrust op de werkvloer bij Noord-Nederlandse ggz-aanbieder

    23 december 2025 om 12:44

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht