Hoe reageren patiënten op het eigen risico? Nieuwe hoogleraar onderzoekt het
2 november 2023 om 12:30
< 1 min lezen

Hoe reageren patiënten op het eigen risico? Nieuwe hoogleraar onderzoekt het

Martin Salm is per 1 november 2023 hoogleraar Gezondheidseconomie & Toegepaste Micro-economie aan Tilburg University. Salm richt zijn in zijn nieuwe rol op onderzoek naar economische prikkels in de gezondheidszorg en ongelijkheden in de zorgeconomie. Zo gaat hij onder meer op zoek naar een antwoord op de vraag hoe patiënten reageren op het eigen risico. Dit meldt Tilburg University.

Voor de meeste zorg in Nederland moeten mensen een eigen risico van minimaal 385 euro betalen. Dit bedrag ligt hoger bij verzekerden die hun eigen risico vrijwillig verhogen. Het idee achter het eigen risico is dat als patiënten een deel van de zorgkosten zelf moeten betalen, ze meer geneigd zijn onnodige zorg te mijden.

Consequenties alternatieve systemen kostendeling

Het eigen risico is niet geheel onomstreden, ook niet in de politiek. Partijen hebben hier verschillende ideeën over. Sommige partijen pleiten voor afschaffing, anderen voor verlaging en weer anderen vinden 385 euro prima. “Voor goede besluitvorming is het belangrijk dat we begrijpen wat de consequenties zijn van alternatieve systemen van kostendeling. We moeten antwoorden vinden op vragen als: wie profiteren van een hoger eigen risico, en wie juist niet? En reageren patiënten bijvoorbeeld anders op een eigen risico dan op een no-claimkorting?”, legt Salm uit.

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Relevante artikelen

Alles van zorgverzekering
    • Zorgverzekering

    De Nationale Zorggids wenst iedereen een heel gelukkig nieuwjaar!

    Gisteren om 08:39
    • Zorgverzekering

    Steeds meer Nederlanders stappen pas op 31 december over op andere zorgverzekering

    31 december 2025 om 16:01

Aankomende evenementen

13 Jan
Van ex-partner naar co-ouder
  • Noord-Brabant
08 Feb
Als het spel te ver gaat – gokschade herkennen in de huisartsenpraktijk en de basis-GGZ
  • Limburg
09 Mar
Basis workshop Peristomale huidproblemen
  • Utrecht